Нова процедура “Подкрепа чрез оборотен капитал за МСП, засегнати от временните противоепидемични мерки”.
Със 156 000 000 лева от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ ще бъдат финансирани микро, малки и средни предприятия, преустановили или ограничили дейността си в резултат на наложените противоепидемични мерки.
От 21 декември 2020г. бизнесът, затворен или ограничен ще може да подава в Националната агенция по приходите (НАП) заявления за отпускане на финансова помощ. Сумата ще се изчислява въз основа на процент от оборота на конкретните обекти, който е реализиран за периода на 2019г., съответстващ на периода, през който обектите са преустановили дейност през 2020г. Ако обектите не са функционирали през 2019г. базата за определяне на помощта е оборотът за октомври 2020г.
Процентът от оборота може да бъде 10 или 20% в зависимост от вида на извършваната дейност, като не е необходимо съфинансиране от страна на предприятията.
Предвижда се самите кандидати да посочват оборотите си (без включеният ДДС). В тях ще попадат две категории приходи:
-отчетените на фискални устройства;
-банковите транзакции.
Техният сбор за въпросните дати ще бъде базата, от която ще се изчисли процентно БФП.
Бенефициенти по програмата ще са микро, малки и средни предприятия с брой на служителите до 250, регистрирани преди 1 октомври 2020г. Това включва юридическите лица и едноличните търговци.
С 10% от оборота ще бъде подпомогната търговията на дребно в Моловете. Останалите засегнати предприятия попадат в групата за подпомагане с 20 процента.
Дейността на предприятието може да попада в ограничителните действия на първата заповед и приложимият период е 14 ноември – 30 ноември; може да попада в мерките от втората заповед и приложимият период е от 27 ноември до 21 декември. А ако дейността на фирмите попада в обхвата и на двете заповеди приложимият времеви период е от 14 ноември до 21 декември 2020г.
Кандидатите ще могат да използват портала за електронни услуги на НАП (с въвеждане на електронен подпис и данните към него) и специално разработена за тази цел електронна услуга. След идентифициране в портала на НАП заявленията ще бъдат автоматично прехвърляни към сайта на ИСУН (на него кандидатът ще попълва заявлението си).
Всяко предприятие ще може да кандидатства с един проект, който включва всички негови обекти, засегнати от временните ограничителни мерки.
Очаква се допълнителна информация за всички останали подробности.
Остави коментар
Искате да се присъедините към дискусията?Чувствайте се свободни да участвате!